مقالات

تاریخچه جاروبرقی

تاریخچه جاروبرقی

بسیاری از محصولات برقی طراحی شده‌اند تا زندگی و انجام امور را برای انسان‌ها تسهیل نمایند. یکی از این وسایل جاروبرقی است که در این مقاله خونه سنتر قصد داریم مروری بر تاریخچه جاروبرقی داشته باشیم. این دستگاه بی نظیر امروزه در هر خانه‌ای به چشم می‌خورد. جاروبرقی دستگاهی است که توسط پمپ خلاء ایجاد می‌کند و منجر به مکش گرد و غبار می‌گردد. ساختار این دستگاه به نحوی است که تمامی اجزای آن با یکدیگر در تعاملند تا دستگاه وظیفه‌ی خود را به درستی انجام دهد و در نهایت تمام گرد و غبار و زباله‌های مکیده را در کیسه جاروبرقی جمع‌ آوری کند.

تاریخچه جاروبرقی

در گذشته زنان خانه‌دار مجبور بودند خانه‌های خود را توسط برس و پرچه تمیز کنند، این روش نه تنها خانه‌ را تمیز نمی‌کرد، بلکه گرد و غبار بیشتری به هوا بلند می‌کند. این مشکلات موجب ظهور جاروبرقی شد. با نگاهی به تاریخچه‌ی جاروبرقی مشاهده خواهیم کرد جاروهای اولیه در شکل و مدل‌های ساده‌تری طراحی می‌شدند و با گذشت زمان و پیشرفت علم تحت تاثیر فناوری قرار گرفتند و به جاروهای امروزی تبدلی شدند.

اولین جاروبرقی دستی متشکل از یک دمنده یا کوپلینگ و برس چرخان در تاریخ 1860 توسط دنیل هس اهل ایالت وست یونیون به ثبت رسید. این دستگاه توسط چرخش کوپلینگ مکش را ایجاد می‌کرد و گرد و غبار را جمع می‌کرد. این دستگاه برای سال‌ها به رفتگر فرش شهرت داشت. جاروی اختراع شده دو محفظه‌ی پر از آب داشت تا بعد از جذب گرد و غبار مانع پخش شدن آنها در هوا شود. به عبارتی آب از این محفظه روی برس‌های دستگاه دنیل هس اسپری می‌شد و سپس شروع به حرکتمی‌کرد.

با نگاهی به تاریخچه‌ جاروبرقی می‌بینیم که  9 سال بعد در تاریخ 8 ژوئن شخصی در شیکاگو به نام مک فی جاروبرقی جدیدتری را اختراع کرد. اخراع مک فی پایه جاروبرقی‌های امروزی می‌باشد. در آن زمان اختراع او مدرن‌ترین و بهترین دستگاه برای تمیز کردن فرش به شمار می‌رفت. این دستگاه کاملا مکانیکی بود. زیرا در ساختار آن یک موتور الکتریکی قرار داشت کع انرزی آن از چرخ دنده تامین می‌شد.

برخی مورخان اعتقاد دارند این دستگاه اولین جاروبرقی جهان است و مک فی را به عنوان مخترع جاروبرقی معرفی می‌کنند. یک نسخه از این دستگاه در حال حاضر در موزه ایالت متحده آمریکا نگهداری می‌شود.

پیشرفت جاروبرقی

در ادامه تاریخچه جاروبرقی باید به شما بگوییم که سال‌ها بعد در انگلستان فردی توسط موتور بنزینی یک جاروبرقی مکشی ساخت که به دلیل داشتن چرخ برای حرکت به سبد خرید تشبیه شده بود. در سال 1901 این دستگاه جایگزین جاروبرقی مک فی شد و در میان مردم به محبوبیت رسید. این دستگاه خارجخانه روشن می‌شد و توسط یک شیلنگ رابط داخل خانه را تمیز می‌نمود. این دستگاه سال‌های زیادی در شهر لندن استفاده می‌شد اما به دلیل سر و صدای زیاد و تولید غبار بیش از حد در محیط بیرون دیگر استفاده نشد.

تاریخچه اولین برند جاروبرقی ‌

در ایالت اوهایو شخصی به نام جیمز مووری زندگی می‌کرد. او یک سرایدار آمریکایی بود که به شدت به گرد و غبارهای خارج شده از جاروبرقی حساسیت داشت. این حساسیت موجب شد تا مووری دستگاهی کامل‌تر و پیشرفته‌تر طراحی کند که گرد و غباری از آن به خارج دستگاه منتشر نمی‌شد.

اما از آنجایی که برای ثبت اختراع خود به پول نیاز داشت و درآمد کافی نداشت به دنبال شخصی برای رمایه گذاری می‌گشت. وی با جستجوی فراوان توانست یک تاجر مشهور بریتانیایی به نام هوور را پیدا کند. هوور د رابتدا راضی به همکاری نبود اما با اصرارهای مووری تنها راضی به خرید ایده و حق اختراع او شد. به این ترتیب در سال 1908 اولین جاروبرقی برند هوور ثبت شد و تا به امروز مشغول به فعالیت می‌باشد و توانسته به یکی از مطرح‌ترین برندهای لوازم خانگی جهان تبدیل گردد.

اولین جاروبرقی با ظاهری مدرن

در پی تاریخچه جاروبرقی به اولین دستگاه با ظاهری مدرن می‌رسیم. جاروبرقی الکترولوکس در تاریخ 1927 اولین شرکتی بود که جارویی با ظاهری مدرن‌تر و با شباهت زیاد به جاروبرقی‌های امروزی تولید کرد. بعد از جنگ جهانی دوم در صنعت لوازم خانگی غییرات و تحولاتی حاصل شد که جاروبرقی نیز تحت تاثیر آن قرار گرفت.

پس از گذشت این تاریخچه جاروبرقی های امروزی روز به روز کوچکتر و مدرن‌تر شدند. جاروهای قابل حمل و جاروبرقی‌های مرکزی جرء دستگاه‌های مدرن آن زمان بودند که رفته رفته جای خود را به جاروهای امروزی دادند. اکنون نیز شاهد جاروهای هوشمند امروزی هستیم که بدون صدا و تولید کمترین گرد و غبار و حتی بدون نیاز به نیروی انسانی قادر به فعالیت و تمیز کردن خانه و محل کار شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *